Művészeti Óvoda Mini Bölcsőde
Válasszon a menüből
Bölcsődénkről

A BÖLCSŐDE ADATAI:

Hivatalos elnevezése: Iváncsai Mesepalota Művészeti Óvoda - Mini Bölcsőde
Pontos címe: 2454 Iváncsa, Fő u. 57.
Intézményvezető: Takács Tünde
Szakmai vezető: Osuszd Angéla
Telefon: +3630/830-7760
Fenntartó: Iváncsa Községi Önkormányzat
Fenntartó címe: 2454 Iváncsa, Fő u. 61/b
Elérhetősége: +3625/506-360

Mini Bölcsőde
 
Az Iváncsai Mini Bölcsőde 2022. február óta üzemel.

Az intézmény a község központjában helyezkedik el, az iskola, a tanuszoda, a közművelődési intézmények, az orvosi rendelők, a védőnő és az Önkormányzati Hivatal szomszédságában, amely megkönnyíti az eredményes együttműködést és közvetlen kapcsolattartást.

A bölcsőde épülete az 1980-as években épült, szolgálati lakás volt eredetileg, de felújításokon és átalakításokon esett át, mire a mai végleges formáját elnyerte. Nem csak maga az épület szép, de a környezete is.  Az udvarunk biztosítja a nyugodt, biztonságos játékot a szabad levegőn. A kültéri játék színtere tágas, rendezett, mozgásfejlesztő játékokkal, illetve homokozóval felszerelt. Csoportszobáink világosak, tágasak, otthonosan berendezettek, ahol a gyerekek korcsoportnak és évszaknak megfelelő napirend szerint étkeznek, játszanak és alszanak. A gyermekek gondozását és önállósodását segítő berendezési tárgyak és eszközök a gyermekek méretéhez és fejlettségéhez igazodnak. A játékot a gyermek elsődleges tevékenységének tekintjük. Az egészséges csecsemő és kisgyermek számára a szabad levegőn való tartózkodás éppen olyan fontos, mint a megfelelő táplálék, ezért amikor csak tehetjük, az udvari játékot helyezzük előtérbe. A folyamatos játékot az étkezések ideje, a pihenőidő és a gondozási tevékenységek szakítják meg. A hozzánk járó gyermekeknek biztosítjuk a nyugodt alvás feltételeit. Alkalmazkodunk a gyermekek egyéni alvási szokásaihoz. pl. cumi, megszokott kendő, kedvenc maci, stb. használata. Fontosnak tartjuk a szülők tájékoztatását gyermekük bölcsődei életével kapcsolatban. Az információáramlásban a személyes, napi kapcsolatra helyezzük a hangsúlyt. A gyermekekkel kapcsolatos egyedi információk átadása a családi füzetben is történhet. Rendszeresen tartunk szülői értekezleteket, szülőcsoportos beszélgetéseket. Igény szerint egyedi nevelési kérdésekben is biztosítunk lehetőséget konzultációra.
A környezeti adottságok, személyi feltételek, tárgyi felszereltség adott az eredményes munkához. A bölcsőde 2 csoportos, 16 férőhelyes intézmény, jelenleg 16 az bölcsődéseink száma. A gyermekek nevelését, gondozását, 1 (okleveles) csecsemő-és kisgyermeknevelő, 2 (szakképzett) kisgyermekgondozó, -nevelő, 2 bölcsődei dajka látja el. Nagyon fontos számunkra, hogy segítsük a munkába visszatérő szülőket. Szükséges, hogy egy bizalmi kapcsolat tudjon kialakulni a kisgyermeknevelők és a szülők között, amely hozzájárul ahhoz, hogy nyugodt szívvel tudják ránk bízni gyermekeiket. Elsődleges számunkra, hogy az ide járó gyermekek jól érezzék magukat, szeretet vegye őket körül, és minden segítséget megkapjanak képességeik fejlődéséhez.
 
Az intézmény nyitva tartása, a nevelési év rendje
 
  • A bölcsőde munkanapokon (hétfőtől – péntekig) naponta 6.30-16.30 óráig tart nyitva, amely időszak alatt 6.30 – 7.30 és 15.30 –16.30 óra között összevont csoportban működünk.
  • A mini bölcsődében a kisgyermeknevelő és bölcsődei dajka munkarendje igazodik a gyermek napirendjéhez.
  • A nevelési év a tárgy év szeptember 1-től a következő év augusztus 31-ig tart.
  • Szorgalmi időszak: szeptember 1.- május 31, nyári időszak: június1.-augusztus 31. 
  • A nyári zárásról a szülőket az intézményvezetőnek az „információs csatornák” segítségével február 15-ig értesítenie kell, ez általában augusztus hónapban van.
  • A mini bölcsődében az április 21- én, vagy ha az heti pihenőnapra vagy munkaszüneti napra esik, az azt követő legközelebbi munkanapokon tartott Bölcsődék Napja minden évben nevelés-gondozás nélküli munkanap. 

Mini bölcsődei működés
 
  • A mini bölcsődénkbe a gyermek 20 hetes korától 3 éves korának betöltéséig, illetve annak az évnek december 31-ig, amelyben a harmadik életévét betöltötte, felvehető.
  • Ha a gyermek a 3. életévét betöltötte, de testi vagy szellemi fejlettségi szintje alapján még nem óvodaérett az óvodai nevelésre és óvodai jelentkezését a mini bölcsőde orvosa nem javasolja, a mini bölcsődében gondozható 4. életévének betöltését követő augusztus 31-ig.
  • A mini bölcsődébe történő beiratkozás és mini bölcsődei elhelyezés a szülő és a mini bölcsőde között kötött megállapodás alapján jön létre, áll fenn, illetve szűnik meg. A megállapodásban foglalt bármely pont megszegése esetén azonnal megszüntethető a szerződéses viszony.
  • Az intézménybe a gyermek felvételét a bejelentett állandó lakhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező szülő vagy törvényes képviselő kérheti. 
  • A mini bölcsődei beíratás az év folyamán folyamatosan történik. Szabad férőhely esetén év közben is lehet felvenni gyermeket.
  • A beíratáshoz be kell mutatni, a gyermek nevére kiállított személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolványt, a szülő személyi igazolványát. A mini bölcsődei beiratkozás
  • esetén a szülőnek munkáltatói igazolást kell benyújtani.
  • A mini bölcsődei elhelyezésnél előnyt jelent, hogy a gyermek szülei munkaviszonnyal rendelkeznek, illetve a család szociális körülményei indokolják az intézményi ellátást.
  • A gyermek mini bölcsődébe való felvételéről az intézményvezető dönt.
 
A mini bölcsődei ellátásunk célja, feladatai 

A mini bölcsődénk mindkét csoportjában rendelkezésre állnak az optimális erőforrások, és a gyermekek biztonságos, derűs, családias, szeretetteljes gondoskodást nyújtó légkörben tölthetik napjaikat. A kisgyermeknevelőket és a dajkákat a gyermekközpontúság, a módszerekben, a meleg - engedékeny - a gyermekeket,,bevonó" nevelési stílus jellemzik. A pedagógiai hitvallásukban a legkisebb életkortól kezdve a pozitív énkép erősítésében hisznek.
 
Célunk
 
  • A gyermekek bölcsődei ellátása mellett, jelentős segítséget adni a gyermeküket otthon nevelő családoknak is.
  • Szeretnénk jó színvonalú ellátást kínálni, szeretetteljes nyugodt körülményeket biztosítani, amelyben a bölcsődéseink biztonságban érzik magukat.
  • A lehetőségek széles tárházát biztosítani a képességük kibontakozásához. 
  • Boldogan, egyenlő esélyeket biztosítva fejlődhetnek testileg, lelkileg a gyermekek.
  • A szabadon választott játékot tartjuk elsődlegesnek es meghatározónak a gyermeki tevékenységben, a személyiségfejlődés és a szocializáció folyamatában.
  • A mini bölcsődei napokban fontosnak tartjuk az önmegvalósító élményt; a kreativitást; tevékenységben a felnőtt biztonságot nyújtó folyamatos érzelmi elérhetőségét.

A tevékenységek évszakhoz kapcsolódó tervezése

Megemlékezünk a jeles napokról (születésnap, karácsony, farsang, húsvét, gyerek nap)
Programunk megvalósításával szeretnénk képessé tenni a gyermekeket arra, hogy a természeti - társadalmi környezetben biztonsággal, önállóan tudjanak tájékozódni, környezetünk értékeit és szépségeit felfedezni, megóvásában közreműködni.
Olyan mini bölcsődét működtetni, melyben a megfelelő személyi, tárgyi feltételek adottak.
A mini bölcsőde és a család nevelő, partneri kapcsolatának erősítése. 

Feladatunk
 
  • A családban nevelkedő - 20 hetestől a három éves korú kisgyermekek szakszerű nevelése és gondozása.
  • A gyermekek testi es pszichés szükségleteinek kielégítése a fejlődésük elősegítése.
  • A gyermekek életkori és egyéni sajátosságainak, eltérő fejlődési ütemének szem előtt tartásával az egészséges, harmonikus személyiségfejlesztés családias hangulatban. 

Hagyományok, rendezvények
 
A bölcsődénkben szervezett formában több alkalommal tervezünk nyílt napot. Ez általában egy-egy jeles naphoz kapcsolódik. Ezek a közös élmények, közvetlen beszélgetések sikerélményt adnak, megerősítik a kisgyermeknevelő- gyermek és a szülő-bölcsőde kapcsolatát.
 
  • Farsang, a gyermekek jelmezbe öltözve a kisgyermeknevelőkkel búcsúztatják el a telet, vidám, tréfás, mozgásos mondókákkal, énekekkel.
  • Gyermeknap, Egészségnap - családi nap. Ezen a napon a bölcsődések szülei betekintést nyerhetnek a bölcsődei napirendbe, játékba. Játékos mozgáskezdeményezést, szabad játékot láthatnak. A gyermekeikkel közös alkotótevékenységet (festés, gyurmázás, ragasztás) végezhetnek.
  • Mikulás, érkezik ajándékkal a csoportba, akit a gyermekek énekkel, mondókákkal, versekkel köszöntenek.
  • Karácsony előtti adventi készülődés, a szülők és a kisgyermeknevelők az ünnep előtt közösen karácsonyi díszeket készítenek.
  • Húsvét, a nyuszi várása, a gyermekek énekkel, mondókákkal, tojáskereső- és dobáló játékokkal ünneplik.
  • Évzáró közösen a szülőkkel, ünnepi uzsonna, elköszönés az óvodába menőktől